Su Arıtma

  1. ANASAYFA
  2. BLOG

Damacana ve Pet Şişe Sularının Zararları

Damacana suyun zararlarını ele almadan önce ilk olarak ele alınması gereken konu “Bisfenol A” dır. Bisfenol A maddesi damacana yapımında kullanılan bir maddedir.
Yapılan araştırmalar sonucu bu maddenin kanserojen olduğu kanıtlanmıştır. Su damacana içinde uzun süre bekletilmektedir. Sadece damacana yapımında kullanılan bu madde bile bu kadar zararlıyken bu damacanaların içinde bekletilen suyun zararları saymakla bitmez.
Bisfenol A maddesi suya karıştığı zaman solunum yetmezliği, kalp problemleri, cinsel bozukluklara hatta ne yazık ki kansere yol açmaktadır. Bu denli risk taşıyan bu hastalıklardan korunmaların en etkili yöntemlerinden biri de damacanalarda ne kadar bekletildiği belli bile olamayan bu suyu içmek yerine su arıtma cihazı kullanmaktır.
 
Damacana suyunun zararlarını; başlıca üç temel başlık altında sınıflandırabiliriz;
• Damacana hammaddesi kaynaklı riskler; damacana yapımında kullanılan maddelerden “fosgen” adında zararlı bir gaz meydana gelir. Fosgen o kadar zararlı bir gazdır ki savaşlarda bir silah olarak kullanılabilmektedir. İnsan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Damacanaların güneş ışınlarıyla etkileşime geçmesi halinde bu zararlı gazlar suya karışabilmektedir.
• Hijyen şartlarına uymayan şartlarda depolama yapılması; damacana su firmalarının çoğu depolama konusunda oldukça özensiz hareket etmektedir. Hijyen kurallarına uygun olmayan ortamda üretilen sular sağlık açısından her ne kadar faydalı, temiz suymuş gibi alınsa da suda bakterilerin oluşması mümkündür. Suda üreyen bakteriler insan sağlığına oldukça zararlıdır.
• Damacana pompaları sebebiyle oluşan riskler; damacana pompaları suyu iletirken aynı zamanda havayla da temas etmektedir.
 
Hava ve suyun aynı ortamdan geçmesi bakteri oluşumuna neden olur. Bu ortamda oluşan zararlı bakteriler verem, tifo, ishal ve hepatit gibi hastalıklara yol açabilir. Her ne kadar damacana pompaları klor maddesiyle temizlense de bu risk ortadan kalkmış sayılmaz.
Sebile takılan damacanalarda ise havayla suyun teması söz konusudur bu durumda havadaki tüm mikropların suya geçmesine olanak sağlar. Havadan suya bulaşan mikroplar insan sağlığı açısından zararlı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.
Damacana suları her ne kadar sağlıklı su içmek amacıyla alınsa da damacana sularında sağlık ve temizlik bulmak pek mümkün değildir. Sağlıklı ve temiz suya ulaşabilmenin en doğru yolu su arıtma cihazı kullanmaktır. Sudaki zararlı bakterileri, kimyasalları ve kanserojen maddeleri arındırarak bize temiz ve sağlıklı suyu içme/kullanma imkanı sağlar.

BENZER BLOG

ÜCRETSİZ

Yerinde Keşif

BAKIM

Satış Sonrası Destek

7/24 DESTEK

Sınırsız Hizmet

GARANTİLİ

Mutlu Müşteriler