Ürünlerimiz

  1. ANASAYFA
  2. ÜRÜNLERİMİZ

Kimyasal ve Mineraller

AKTİF KARBON
 
Aktif karbonun yaygın uygulama alanı, suyun içinde mevcut organik madde, renk, koku, tat ve klor giderimidir. Ancak burada, sözkonusu olan sadece fiziksel bir süzme işlemi değildir. Aktif karbon sistemler, fiziko-kimyasal arıtma yapan sistemlerdir ve suyun arıtılması esnasında adsorpsiyon mekanizması işlemektedir. Aktif karbon kömürümsü ancak çok geniş yüzey alanına (1000-1500 m2/gr) sahip bir malzemedir. Organik kirliliğin olduğu sularda ve klor giderme amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.
 
Aktif karbon ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu, bakteri üremesi için uygun ortam oluşturabilmesidir. Çünkü, aktif karbon organik maddeyi tutar ve eğer suda bakteri varsa, bakteri bu organik maddeyi besin olarak kullanarak üreyebilir. Bu gibi durumlarda bakteri kaçağı oluşumu mümkündür. Bu sebeple aktif karbonun öncesinde ve sonrasında suyun dezenfekte edilmesi önemlidir.
 
AKTİF KARBON MALZEMENİN KULLANIM ÖMRÜ NE KADARDIR?
Aktif karbon malzemesi 1-2 senede bir değiştirilmelidir, filtreler asit ile yıkanarak da yeniden kullanılabilir, asitle yıkama yöntemi Hemodiyalizde risk oluşturabileceği için tercih edilmez. Ayrıca Hemodiyaliz de su arıtma sistemlerinde kullanılan aktif karbon un 6 ay -1 yılda bir değiştirilmesinde fayda vardır.
 
 
 
ANTİSKALANT
 
Özellikle sertlik tuzlarının ve silikanın oluşturduğu birikintilere karşı etkilidir, bu sayede sistem etkinliğini artırır.
İçerdiği aktif maddeler sayesinde membran temizlik aralığını artırır.
Düşük dozajlarda dahi etkilidir.
Bütün membran tipleri ile uyumludur.
Sıvı olduğundan kullanımı kolay ve güvenlidir.
 
 
ANTRASİT
 
yüzyılın başlarında filtrasyon minerali olarak kullanılmaya başlanan antrasit kömürü çeşitli aşamalardan geçerek uygun boyut, uniform katsayısı ve sertlikte üretilmektedir. Açılı şeklinden ötürü, filtre kumu ile karşılaştırıldığında daha az ters yıkama ihtiyacı duyulur. Ters yıkama debisi de dolayıısyla daha düşüktür.
Oldukça düşük yoğunluğa sahip olması sebebiyle de çok katmanlı filtrelerin en üst katmanı olarak görev yapmaktadır.
 
FİZİKSEL ÖZELLİKLER
 
Renk: Siyah
 
Yoğunluk: 50 lbs/ft3
 
Çap :  0,6 – 2 mm
 
Uniform Katsayısı : 1,7’den düşük
 
Meş Boyutu: 14 x 30’dan 4 x 12’ye kadar değişmektedir.
 
Sepsifik Ağırlık: 1.6 gr/cm3
 
UYGULAMA KOŞULLARI
 
Yatak yüksekliği 60 cm – 76 cm (tek medyalı filtre), 25 – 46 cm (çoklu medyalı filtrelerde) olmalıdır. Servis debisi 5 gpm/ft2 veya yerel koşullara bağlı olarak daha yüksek olabilir, ters yıkama debisi 1 ve 1,5 numaralı antrasitte 12 – 25 gpm/ft2, 2 numaralı antrasitte ise hava ile ters yıkama opsiyonu da ayrıca eklenmelidir.
 
UYGULAMA ALANLARI
 
Filtrasyon sistemleri (askıda katı madde arıtımı için)
Yüzey ve kuyu suları
Koagulant ilavesi yapılan sular
Aktif karbon filtrelerine, iyon değiştirici sistemlere
Ters osmoz membranlarına ön arıtma olarak
Yüzme havuzu suları
Kondansat suları (Önemli: Suya silika salınımı olmamalı.)
Atık sular
Demir oksit-içerikli (geri kazanımlı)sular.
 
 
DOLAMİT
 
Asidik suların pH’nın yükseltilmesi ve az miktar limitli demirin alınması için kullanılır. Suyun mineral ile kontağı esnasında serbest karbondioksit alınır ve çözünen kalsiyum sertliğin artmasına sebep verebilir. Bu arada filtre görevi de görür. Belirli bir zaman sonra mineral tükenir ve eklenmesi gerekir.
 
Sistemin ihtiyacı olan mineral miktarının %50’si mutlaka 6 veya 12 ay süresince sistem içinde reserve edilmiş olmalıdır. Tankın rahat doldurulması için alt ve üst bağlantılı olması tercih edilebilir.
 
 
 
MİXBED
 
MB-400 – katyon ve anyon-değiştirici kaliteli bir karışımdır. Bu karışım karışık yatak filtresi (SCF) doğrudan yükleme ve yenileyici olarak kullanılması veya rejenere kartuşlar için tasarlanmış ve yüksek değişim kapasitesine sahiptir. Su önerilen modunda iyon değiştiriciler bir karışımının bir tabakası içinden aktığında çözünen neredeyse tamamen çıkarılması sağlanabilir. Suyun tuzunun giderilmesi için su belirli elektriksel iletkenliğe ulaşılmasını sağlamak zaman az 0,1 mS / cm’dir.
 
 
 
QUARTZ KUM
 
Quartz kumu, sanayinin birçok dalında ihtiyaç duyulan ve yüksek miktarlarda tüketilen önemli bir hammaddedir. Kimyasal ve fiziksel özelliklerine göre Döküm Sanayi, Cam Üretimi, İnşaat sektörü, Boru İmalatı, Aşındırıcı Üretimi, Arıtma Tesisleri, Kimya sektörü ve spor alanları kullanım alanlarının başlıcalarıdır. Arıtma tesislerinde , Tane büyüklüğüne bağlı olarak oluşturduğu yığın yoğunluğu sayesinde kuvars kumu, su ve diğer birçok sıvının filtrelenmesinde etkin ve ucuz bir metottur. Kum filtrelerinde kullanılan kuvars minerali yüksek oranda tortu tutma kapasitesine sahiptir.
 
Quartz Kum Çeşitleri
 
5-8 mm , 3-5 mm , 1-3mm , 0,6–0,8 mm olarak çeşitleri mevcuttur.
 
 
 
REÇİNE
 
Su içerisinde sertliğe sebep olan +2 değerlikli iyonların sudan uzaklaştırılması amacıyla su yumuşatma sistemlerinde kullanılmakta olan DOWEX 001x7Na Katyonik reçineler ISO 9001 sertifikalı tesislerde üretilmektedir. Jelimsi yapıda , kuvvetli asidik katyonik , styren -divinil benzen kopolimeri bağlı , düzgün partikül dağılımına sahip katyon değiştirme reçinesidir. Reçine düzgün partikül dağılımı sayesinde kimyasallara ve basınç değişimlerine karşı son derece dayanıklıdır. İyon değiştirme metodu ile Su yumuşatma proseslerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
Ayrıca deiyonizasyon ve mixed bed sistemleri için anyonik, katyonik ve karışık yataklı reçineler de firmamız tarafından tedarik edilmekte ve kullanılmaktadır.
 
 
 
SİLİFOZ
 
Silifoz tüm metal yüzeylerde, pas, korozyon ve kireç taşı oluşumunu önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Silifoz suyun içinde dolaştığı metalin yüzeyini çok ince fakat sağlam bir fosfat filmi şeklinde kaplayarak, metalle suyun temasını kesmektedir. Suda çözünen 2-3 ppm Fosfat molekülleri suda bulunan ve kalıcı sertliği meydana getiren kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonatın kireç taşı halinde su dolaşım sistemine çökmesini önler.
 
Silifoz dispenserler hemen hemen tüm su sistemlerine takılabilir. Ayrı bir elektrik tesisatına ihtiyaç yoktur ve neredeyse hiçbir bakım gerektirmez.
Yapılması gereken tek şey cihazınızdaki küreler bittikçe yenisini koymaktır. Doldurması çok kolaydır.
Etiketler: Silifoz-Siliphos-Kireç Önleyici
 
 
 
TABLET TUZ
 
Arıtma sistemlerinde ve su yumuşatmada kullanılan reçinenin zaman içinde kirlenmesi neticesinde belirli periyotlarla yıkanması gerekmektedir. Reçinenin yıkanması işlemi tuz ile yapılmaktadır. Tuz tabletler halinde üretilmektedir. İki tür tablet tuz mevcuttur rafine tablet tuz ve mekanik tablet tuz.
Kullanım alanı:
Su yumuşatma sistemleri
Arıtma sistemleri
 
 
 
TOZ KLOR
 
Kullanım Amacı: Yüzme havuzu, jakuzi, içme ve kullanma sularında, bakteri, virüs, mantar, yosun ve mikroorganizmalarla, inorganik kirliliğin bertaraf edilmesi için kullanılır.Suyun temiz, berrak ve hijyenik kalmasını sağlar.

ÜCRETSİZ

Yerinde Keşif

BAKIM

Satış Sonrası Destek

7/24 DESTEK

Sınırsız Hizmet

GARANTİLİ

Mutlu Müşteriler